Jägermeister Manifest är en likör gjord på över 56 olika örter, kryddor och växter, ett destillat av tyskt vete som lagrats på nyrostade ekfat. Det hemliga receptet har utvecklats med högsta precision och omsorg av Jägermeisters Master Blender i Wolfenbüttel.
Jägermeister Manifest har skapats för de som uppskattar den tid, ansträngning och process som ligger bakom.
Tillsammans med glaskonstnären Yoko Yamano har vi försökt tillverka det bästa möjliga glaset att avnjuta denna dryck ur. Varje glas är handgjort av Yoko Yamano. Hon använder en traditionell teknik som heter ”driva glas”. Glasen är utformade för att passa perfekt till Jägermeister Manifest och en honnör till hantverket och ansträngningarna som ligger bakom utvecklingen och skapandet av Jägermeister Manifest.
Glasen finns i en begränsad upplaga om endast tio par. Glasen förvaras och levereras i en stöttålig väska. Utöver glasen innehåller varje väska två glasunderlägg från Tärnsjö Garveri, en iskubsform och ett zestjärn.
Jägermeister Manifest är inte bara en dryck, utan ett resultat av 80 års erfarenhet och utmanande. Ett hantverk skapat med precision och omsorg av vår Master Blender. De handgjorda glasen av Yoko Yamano är det perfekta komplementet till Jägermeister Manifest. Glasen lyfter dryckesupplevelsen till en ny nivå samtidigt som de framhäver de rika smakerna och färgerna.
Servera din Manifest på ett stort isblock, och om du föredrar det, pressa ett apelsinskal över den, luta dig tillbaka, ta en klunk och njut av en välbalanserad smakresa.
By confirming your age you are also
approving this website using cookies.