vinglas

Nigabs kontor

STOCKHOLM

Gårdsvägen 18
169 70 Solna
Tel: 010 762 43 00
info@nigab.se

GÖTEBORG

Arendalsvägen 22
434 39 Kungsbacka
Box 10296
434 23 Kungsbacka
Tel: 010 762 43 00
info@nigab.se

Välkommen till Nigabs värld av drycker

Nigab är en leverantör av vin och sprit till den svenska marknaden samt inom nordisk Duty Free/Travel Retail och har under mer än 37 år levererat alkoholhaltiga drycker till Systembolaget, båtar – flyg och till de flesta restauranger i Sverige, från sobra finkrogar till trendiga barer och till vinintresserade privatkunder från Ystad till Haparanda.

Nigab grundades 1983 och har ett kontor i Stockholm och ett i Göteborg med totalt 50 medarbetare. Nigab hör till HansJust-gruppen som har väletablerade företag i vin- och spritbranschen i alla nordiska länder.

I vårt breda sortiment finns det många världsledande starka varumärken som passar i varje vinlista, barhylla och i varje hem, men där finns också mindre kända produkter med de unika smaker och karaktärer som behövs för att ge variation.

Vi hälsar dig välkommen till Nigabs värld och hoppas du vill följa med på vår resa in i en framtid som garanterat kommer att bjuda på många spännande nyheter.

Ledning

Christian Jolinder
Managing Director

Telefon: 010 762 43 20
Mobil: 073 270 90 01
E-post: christian@nigab.se

Stefan Andersson
Spirits Director

Telefon: 010 762 43 21
Mobil: 070 818 02 09
E-post: stefan@nigab.se

Patrik Mannheimer
Wine Director

Telefon: 010 762 43 24
Mobil: 070 509 66 99
E-post: patrik@nigab.se

Kristoffer Pipusch
Travel Retail Director and Deputy M.D.

Telefon: 010 762 43 02
Mobil: 070 745 42 34
E-post: kristoffer@nigab.se

Sälj

Andreas Jonsson Wrååk
Sales Manager

Telefon: 010 762 43 23
Mobil: 070 360 04 07
E-post: andreas@nigab.se

Philip Kumar
Sales Coach Manager – Stockholm

Telefon: 010 762 43 00
Mobil: 073 020 97 65
E-post: philip@nigab.se

Petter Frid
Key Account Manager – Stockholm, Åre, Visby

Telefon: 010 762 43 00
Mobil: 073 820 62 07
E-post: petter@nigab.se

Christian Lalander
Key Account Manager - Stockholm

Telefon: 010 762 43 00
Mobil: 073 426 66 60
E-post: christian.l@nigab.se

Sara Gustafsson
Key Account Manager - West

Telefon: 010 762 43 00
Mobil: 070 818 00 84
E-post: sara@nigab.se

Stefan Jonason
Sales Account Manager - Mid & North

Telefon: 010 762 43 00
Mobil: 076 246 45 45
E-post: stefan.j@nigab.se

MALIN ÅKESSON
Brand Sales Activator - West

Telefon: 010 762 43 00
Mobil: 070 796 45 48
E-post: malin@nigab.se

Filip Hagbert
Brand Sales Activator - West

Mobil: 070 589 57 73
E-post: filip@nigab.se

Andreas Pramborn
Brand Sales Activator – South

Mobil: 076 851 08 08
E-post: andreas.p@nigab.se

Mimmi Jansson
Brand Sales Activator - Stockholm

Mobil: 070 334 14 18
E-post: mimmi@nigab.se

KLARA STRANDELL
Brand Sales Activator – Stockholm

Mobil: 072 727 66 55
E-post: klara@nigab.se

Clara Zetterberg
Sales Account Manager – Stockholm & Mid

Mobil: 072 725 35 75
E-post: clara@nigab.se

Josefine Ljungberg
Sales Wine - East & North

Telefon: 010 762 43 17
Mobil: 070 016 59 86
E-post: josefine@nigab.se

Maria Gester
Sales Wine – West & South

Mobil: 070 308 48 53
E-post: maria.g@nigab.se

Aktivering

Alice Kleiva
Brand Activation Manager - Campari

Telefon: 010 762 43 00
Mobil: 070 758 83 18
E-post: alice@nigab.se

Anna Persson
Brand Activation Manager - Jägermeister

Telefon: 010 762 43 00
Mobil: 072 227 77 41
E-post: anna.p@nigab.se

FREDRIK LÖWENHAMN
Brand Ambassador - Jägermeister

Telefon: 010 762 43 00
Mobil: 073 723 04 00
E-post: fredrik@nigab.se

PETTER BOMAN
Portfolio Manager - WG&S

Mobil: 076 211 12 21
E-post: petter.b@nigab.se

JOHAN KRIEG
Portfolio Manager - WG&S

Mobil: 070 177 07 00
E-post: johan.k@nigab.se

Aida Åström
Föräldraledig

Telefon: 010 762 43 60
Mobil: 076 301 17 61
E-post: aida@nigab.se

Brand Managers

Daniel Andersson
Senior Brand Manager

Telefon: 010 762 43 28
Mobil: 070 818 08 20
E-post: daniel@nigab.se

DANIEL BENGTSDAHL
Brand Manager

Telefon: 010 762 43 22
Mobil: 070 894 88 88
E-post: daniel.b@nigab.se

Erik Möller Sjöstedt
Brand Manager WGS

Mobil: 070 978 01 10
E-post: erik@nigab.se

Frida Breaum Löfvenborg
Brand Manager

Telefon: 010 762 43 61
Mobil: 070 496 40 21
E-post: frida@nigab.se

CHRIS FRIBERG BLOMQUIST
Brand Manager

Telefon: 010 762 43 00
Mobil: 073 513 21 36
E-post: chris@nigab.se

Alexander Kirshakov
Brand Manager

Telefon: 010 762 43 16
Mobil: 070 001 99 19
E-post: alexander@nigab.se

Karl Bengtsson
Brand Manager

Telefon: 010 762 43 04
Mobil: 070 996 54 74
E-post: karl@nigab.se

Åsa Neumann
Senior Brand Manager

Telefon: 010 762 43 00
Mobil: 070 536 66 62
E-post: asa@nigab.se

Marknadssupport

Jonas Darle Olsson
Marketing Communication Manager

Telefon: 010 762 43 11
Mobil: 070 977 96 93
E-post: jonas@nigab.se

Magda Roszkowska
Business Development Manager

Telefon: 010 762 43 00
Mobil: 073 441 26 62
E-post: magda@nigab.se

Malin Olsson
Digital Advertising Coordinator

Mobil: 076 829 63 64
E-post: malin.o@nigab.se

Heléne Hjort
PR Wine

Telefon: 010 762 43 15
Mobil: 073 938 03 80
E-post: helene@nigab.se

Minna Tegsten
Business Development

Telefon: 010 762 43 77
Mobil: 070 170 66 88
E-post: minna@nigab.se

David Kringlund
Content & SEO

Telefon: 010 762 43 00
Mobil: 070 580 46 64
E-post: david@nigab.se

Lisa Solberger
Brand Ambassador Wine

Mobil: 073 570 95 57
E-post: lisa@nigab.se

Travel Retail

Kristoffer Pipusch
Travel Retail Director and Deputy M.D.

Telefon: 010 762 43 02
Mobil: 070 745 42 34
E-post: kristoffer@nigab.se

Sofie Jensen
Brand Manager Travel Retail

Telefon: 010 762 43 00
Mobil: 072 971 94 84
E-post: sofie@nigab.se

Jonas Lodin
Commercial Manager - Travel Retail Wine

Telefon: 010 762 43 09
Mobil: 070 548 59 42
E-post: jonas.l@nigab.se

Johan Breife
Commercial Manager - Travel Retail Spirit

Telefon: 010 762 43 14
Mobil: 070 632 54 56
E-post: johan@nigab.se

Oleg Jejina
Brand Sale Activator - Travel Retail

Telefon: 010 762 43 00
Mobil: +49 172 704 29 34
E-post: oleg@nigab.se

Retail

Christine Magnusson
Retail Manager

Telefon: 010 762 43 00
Mobil: 070 382 47 13
E-post: christine@nigab.se

Administration

Kajsa Sjöberg
Executive Assistant

Telefon: 010 762 43 19
Mobil: 070 450 08 37
E-post: kajsa@nigab.se

Susanna Albrektson
Administrative Coordinator

Telefon: 010 762 43 10
Mobil: 073 971 55 86
E-post: susanna@nigab.se

Maria Biörsmark
Finance

Telefon: 010 762 43 12
E-post: maria@nigab.se

Marie Adolfsson
Finance

Telefon: 010 762 43 01
E-post: marie@nigab.se

Karin Johannesson
Logistics

Telefon: 010 762 43 06
E-post: karin@nigab.se

Linnea Heimer
Logistics

Telefon: 010 762 43 18
E-post: linnea@nigab.se

Katrin Johansson
Head of Order

Telefon: 010 762 43 03
E-post: katrin@nigab.se

Anette Karlsson
Order

Telefon: 010 762 43 54
E-post: anette@nigab.se

Få inspiration i mailkorgen

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få tips och inspiration på mat och dryckesnyheter. Klicka för de kategorier du är intresserad av.

Din information kommer att användas av AB Nigab för att ge dig nyheter och marknadsföringsinformation. Du kan när som helst utöva din rätt till åtkomst, rättelse, radering eller invändning genom att kontakta oss på info@nigab.se.

Du kan avbryta din prenumeration genom att klicka på länken i footern i alla e-postbrev du får från oss eller genom att kontakta oss på info@nigab.se. Vi ska behandla dina uppgifter med respekt. För mer information - se vår integritetspolicy. Genom att klicka nedan godkänner du att vi får behandla din information i enlighet med dessa villkor.

Close

Dela via

Close