vietnamesiska springrolls på en tallrik med vinflaska

Vietnamesiska springrolls med Salmalax och srirachamajonnäs

Betyg (02 röster)

Kategori
Fisk
Tillfälle
Brunch | Vårmat
Antal
2
Tillagningstid
30

Beskrivning

Små underbara springrolls som är riktigt smakrika och goda. Lite pyssliga att göra med det är mödan värt! Du kan servera dem som en förrätt eller tillsammans med andra smårätter som serveras samtidigt. Ett modernt sätt att äta. Smårätter som vi äter under kvällen tillsammans med valda drycker. Roligt att servera olika drycker samtidigt. Ett glas vin, ett glas öl och en drink. Kan bli spännande smakkombinationer.

Ingredienser

  • 190gr Salmalax
  • 1 pkt rispapper
  • 1 gurka
  • 4 rädisor
  • 1 kruka koriander
  • 1 pkt böngroddar
  • 1,5 dl majonnäs
  • 1msk japansk soja
  • 1 msk srirachasås
  • ½ msk sesamolja
  • 2st salladslök

Tillagning

  1. Skär laxen i 0,5cm skivor
  2. Skala gurkan och dela på längden. Gröp ur kärnhuset med en sked. Dela gurkan i 1dl långa bitar och skär stavar.
  3. Skiva rädisa och salladslök tunt
  4. Blanda majonnäs med sriracha, soja, sesamolja. Smaka upp med lite salt
  5. Fyll på med lite varmt vatten på en platt tallrik med kant eller liknande. Lägg ner rispappret och låt det dra i vattnen 30 sek. Ta upp och låt rinna av lite innan du lägger det nu mjuka rispappret på en tallrik. Lägg på några skivor rädisa, koriander, salladslök, böngroddar, lax och lite majonnäs i mitten av arket. Vik in kortsidorna mot mitten och vik sedan ena långsidan över mitten, rulla så tajt du kan tills du har en rulle.
  6. Träning ger färdighet. Doppa vårrullen i soja eller i majonnäsen.

Rekommenderad dryck

inycon vin flaska
Ekologisk

Inycon Chardonnay Organic 2020 (Si)

Inycon Chardonnay Organic är ett torrt vitt vin med karaktär av mogna persikor, fläder och äppel. Doften är frisk...
Pris: 89:- (75 cl)
en flaska rueda vitt vin
Ekologisk

Marqués de Riscal Rueda 2021 (Sp)

Doften är mycket frisk och fruktig med inslag av fläder, lindblom och kamomill. Smaken är torr och frisk av gröna...
Pris: 105:- (75 cl)

Kommentarer

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Relaterade matrecept

en tallrik med havskatt
Fisk

Grillad havskatt, vitvinssås, fänkål och dillolja

en torsk på tallrik med räkor
Fisk

Torsk med räkor och skirat smör

Få inspiration i mailkorgen

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få tips och inspiration på mat och dryckesnyheter. Klicka för de kategorier du är intresserad av.

Din information kommer att användas av AB Nigab för att ge dig nyheter och marknadsföringsinformation. Du kan när som helst utöva din rätt till åtkomst, rättelse, radering eller invändning genom att kontakta oss på info@nigab.se.

Du kan avbryta din prenumeration genom att klicka på länken i footern i alla e-postbrev du får från oss eller genom att kontakta oss på info@nigab.se. Vi ska behandla dina uppgifter med respekt. För mer information - se vår integritetspolicy. Genom att klicka nedan godkänner du att vi får behandla din information i enlighet med dessa villkor.

Close

Dela via

Close