Få inspiration i mailkorgen
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få tips och inspiration på mat och dryckesnyheter. Klicka för de kategorier du är intresserad av.
Westland Peated är destillerad på Westlands unika ”5-malt barley mash bill”, det vill säga en unik blandning av fem lokala maltsorter, varav en del rostade och karamelliserade. Den har dessutom fått ett betydande inslag av rökig malt från Skottland. Doften är stillsamt torvig med toner av rostade hasselnötter, apelsin och örter. I smaken kommer mer rök, jod, pistaschnötter och en behaglig söt och fruktig ton från den nya amerikanska eken som whiskeyn har lagrats på.
USA är världens största marknad för skotsk singelmaltwhisky. Varje år konsumeras nästan 20 miljoner liter skotsk singelmalt I USA. Det är nästan dubbelt så mycket som Frankrike och Storbritannien tillsammans, som är de näst största marknaderna. Försäljningen ökar dessutom för varje år. Som en följd av det stora intresset har mängder med amerikanska singelmalt-tillverkare dykt upp. Störst uppmärksamhet har Washingtondestilleriet Westland fått. Deras Peated, är en rökig amerikanare gjord på ett helt nytt sätt.
USA har, åtminstone sedan förbudstiden, varit synonymt med bourbonwhiskey, det vill säga whiskey som i huvudsak görs på majs och som följer ett strikt regelverk. Singelmalt och traditionell blended whisky har helt dominerats av skotska märken. Vid millennieskiftet har började detta förändras och i dag räknar man antalet amerikanska maltwhiskeydestillerier i flera hundratal. Inget land i världen är i närheten av att ha lika många maltdestillerier. Kännetecknande är att de är små, innovativa och att de producerar en experimentell och intressant whiskey. Så intressant att flera av världens största dryckesjättar köpt in sig i de främsta av dem, som till exempel Rémy Cointreau som 2017 förvärvade Westland.
Westland ligger utanför Seattle i USA:s nordvästra hörn. Här har ölindustrin ett Mecka. Odlingsmarkerna väster om Kaskadbergen anses vara några av världens bästa för kornodling. Här finns USA:s största humleodlingar och ölindustrin sysselsätter tiotusentals människor. Vid Seattle University forskar man på både humle och korn och har professurer knutna till öltillverkarna. Denna miljö präglar i hög grad också Westland Distillery som experimenterar med nya kornsorter, nya fattyper och gör en whiskey som inte görs någon annanstans.
Westland Distillery är mer prisbelönt än något annat amerikanskt singelmaltdestilleri. Trots att destilleriet ännu inte fyllt tio år har whiskeyn utsetts till Whiskey of the Year och master distiller Matt Hoffman till ”amerikansk mästare”.
Läs mer
Westland startade 2011 som ett litet hantverksdestilleri med totalt fokus på amerikansk maltwhiskey. Malten hämtade man från ett närbeläget bryggeri, men kapaciteten var liten och ägarfamiljen Lamb och medgrundaren Matt Hoffman valde därför att flyta destilleriet till en annan plats. Matt Hoffman fick ansvaret för att utveckla whiskeyn. Han hade tidigare arbetat nära ölbryggerier och fascinerades av de lokala kornsorterna som…
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få tips och inspiration på mat och dryckesnyheter. Klicka för de kategorier du är intresserad av.
By confirming your age you are also
approving this website using cookies.