Få inspiration i mailkorgen
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få tips och inspiration på mat och dryckesnyheter. Klicka för de kategorier du är intresserad av.
Moulin-à-Vent Domaine de Rochegrès görs på 100 procent gamay och är ett blommigt och kraftfullt vin med arom av rosenvatten, björnbär och blåbär. Det har tydliga mineraler i både doft och smak. Vinet är välbalanserat med rika inslag av bär och mogna plommon och har en nästan fet textur. Det är ett utmärkt vin till grillat kött. Det står upp bra mot kraftiga såser och fungerar alldeles perfekt till franska hårdostar. Det är färdigt att drickas men vinner ytterligare på lagring upp till tio år. Flera internationella vinskribenter har givit Domaine de Rochegrès mycket höga betyg. Vinet bör serveras runt 13–15 grader.
Maison Albert Bichot grundades redan 1831 och är fortfarande familjeägt. De äger egna vingårdar runt om i Bourgogne där dessa vinifieras på plats i de olika områdena – i egna vinerier och med olika egna vinmakare. Vingårdsnamnen sätts alltid ut på etiketten. Familjen känner en stark samhörighet med Bourgogne och dess jord. Under företagets hela historia har vinproduktionens ”savoir-faire” ärvts från far till son och företaget drivs idag av Alberic som är sjätte generationen Bichot. Företaget fungerar både som vinodlare och négociant och dessa båda verksamheter ser man som ett mycket bra komplement till varandra.
Domaine de Rochegrès är det senaste tillskottet av ”domaine” från Albert Bichot. Det är en 5.2 hektar stor gård av de 660 hektar som finns i Moulin-à-Vent. Den största delen av bourgognes vinproduktion sker i Beaujolais där floderna Rhône, Saône och Beaujolais möter varandra. Längst norrut i distriktet ligger Moulin-à-Vent, en av 10 byar som anses göra särskilt bra viner och som därför fått betäckningen Beaujolais-Cru. Albert Bichots Moulin-à-Vent kommer från den nordligaste av vingårdarna, Domaine de Rochegrès.
Beaujolais är området mellan Mâcon och Lyon. Här produceras hälften av alla viner i Bourgogne. Beaujolais skiljer sig på flera sätt från övriga Bourgogne. Klimatet är annorlunda, jordmånen innehåller mycket röd granit och druvan som odlas är i väldigt stor utsträckning gamay som ger fruktiga och lätta viner. Från och med 2015 har flera andra druvsorter förbjudits för att man vill slå vakt om regionens särart.
I Moulin-à-Vent görs viner som skiljer sig markant från de lätta unga Beaujolais Nouveau som blivit en sådan försäljningssuccé världen över. Vinerna från Moulin-à-Vent mår bra av lagring, de är djupt koncentrerade i smaken, har kraftfulla tanniner och ofta kryddiga dova smaktoner. I Moulin-à-Vent skjuter ådror av mangan upp genom den magra granitjorden. Detta ger odlarna sämre avkastning och mindre men desto mer koncentrerade druvor. Förekomsten av mangan är betydligt högre i Moulin-à-Vent än i övriga Beaujolais vilket gör att vinerna härifrån får en markant smakrikedom och tål att lagras under en längre tid på flaska. Detta gäller inte minst Albert Bichots Moulin-à-Vent från Domaine de Rochegrès.
Albert Bichot är ett av de största och mest berömda vinhusen i Bourgogne. Få andra franska vinodlarfamiljer är i närheten när det gäller anor. Bichots vinodlarrötter går antagligen tillbaka till början av 1200-talet. Under alla förhållanden är det belagt att ätten Bichot odlade vin i Bourgogne långt före medeltiden då familjens namn dyker upp i vinhistoriska dokument för första gången. Dock ska vi fram i historien…
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få tips och inspiration på mat och dryckesnyheter. Klicka för de kategorier du är intresserad av.
By confirming your age you are also
approving this website using cookies.