Få inspiration i mailkorgen
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få tips och inspiration på mat och dryckesnyheter. Klicka för de kategorier du är intresserad av.
Mörk purpur färg. Stor och generös doft av svarta vinbär, hallon och blåbär. Fylligt och kraftfull vin med tydlig fruktighet, mineralrik med en jordig kryddighet.
Norra Rhônedalen är ett av vinvärldens epicentrum. Vinerna härifrån, med appellationer som Côte-Rôtie och Hermitage, brukar räknas till världens absolut främsta röda viner. Nästan samma ädla klang har Saint-Joseph. Därifrån kommer en den storslagna Paul Jaboulet Ainé – La Croix des Vignes 2018.
Saint-Joseph är en drygt sex mil lång appellation som sträcker sig genom Rhônedalen. De främsta odlingslägena finns i och kring byarna Mauves och Tournon i det historiska hjärtat av distriktet. Alldeles intill dessa byar ligger Paul Jaboulets 1,5 hektar stora egendom Domaine de la Croix des Vignes. Här har Caroline Frey – som är en av de mest respekterade oenologerna i den franska vinindustrin – ställt om produktionen i ekologisk riktning. Målmedvetet har hon under snart femton år utvecklat viner där årgångarna ständigt överträffat varandra. Vintage 2018 är en av de allra bästa.
Vinerna från Domaine de la Croix des Vignes var berömda redan på 1500-talet. Då var detta vin den franske kungens favoritvin och känt som Vin de Mauves. Sitt nuvarande namn fick Domaine de la Croix des Vignes på 1700-talet av munkarna vid klostret i Tournon.
Domaine de la Croix des Vignes är ett storslaget vin som passar till kraftfulla kötträtter av nöt, vilt och lamm. Vinet är mycket smakrikt och står upp mot mustiga grytor, kalv- och anklever, charkuterier och ostar av många slag. Vinet är färdigt att drickas, men vinner på lagring under många år. Servas runt 16–18 grader.
Domaine Paul Jaboulet har varit en stilbildande föregångare i Rhonedalen ända sedan Napoleontiden då man vet att Antoine Jaboulet och hans tvillingsöner Paul och Henri odlade vin i Saint-Joseph. Ainé betyder den äldste på franska och Paul, som var drivande, lät registrera sitt fullständiga namn när bolaget grundades 1834. Sedan dess har familjeföretaget gått i arv från far till son och gjort namnet Jaboulet känt över hela världen. Kring millennieskiftet drabbades familjen Jaboulet av motgångar och kvaliteten försämrades. 2006 köptes företaget av schweiziska familjen Frey med oenologen Caroline Frey i spetsen. Familjen Frey är en respekterad champagnetillverkare och ägare till cru-slottet La Lagune i Bordeaux. I dag är odlingen ekologiskt certifierad och Paul Jaboulet har snabbt återtagit sin position som en av vinvärldens stora.
Om Paul Jaboulet Paul Jaboulet har anor ända tillbaka till Napoleontiden då man vet att Antoine Jaboulet odlade vin i Rhônedalen. De första skriftliga beläggen för att han producerade vin är från 1834, men troligen var han redan då en etablerad vinmakare i trakten. Paul Jaboulet blev snart en av de främsta producenterna i norra Rhône, något som befästes år 1919 när de blev de enda ägarna till kapellet högst upp på…
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få tips och inspiration på mat och dryckesnyheter. Klicka för de kategorier du är intresserad av.
By confirming your age you are also
approving this website using cookies.