Få inspiration i mailkorgen
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få tips och inspiration på mat och dryckesnyheter. Klicka för de kategorier du är intresserad av.
Ett rubinrött vin med en intensiva aromer av viol, körsbär och mörka bär. Det har en medelstor kropp med en tydlig fruktighet, svarta vinbär, torkad rosmarin och inslag av mogna körsbär. Eftersmaken är lång och elegant och har en ungdomlig fräschör.
Speri är en legendarisk familj inom den italienska vinindustrin. På flera sätt har familjen Speri satt Valpolicella på världens vinkarta, bland annat genom att gå i bräschen för att göra Ripasso och Amarone världsberömt. Nu har man gjort ännu en markering och lagt om hela sin produktion till ekologisk. Från och med årgång 2015 är alla Speris viner ekologiska – först ut är den nya vinet Valpolicella Classico Organic 2015.
Speri har alltid hyllat principen att det är vingården som bestämmer vinets kvalitet. Därför är man mycket mån om marken och odlingsförutsättningarna i respektive gård. Man har till och med behållit och låtit restaurera de gamla historiska stenmurarna som löper utmed sluttningarna för att inte störa balansen i odlingarna. Genom att miljöcertifiera hela verksamheten tar man nu ännu ett steg när det gäller omsorgen om vingårdarna, om markerna och om vinets kvalitet. Speri har nu infört metoder som kombinerar kunskap om ekologi, växtfysiologi, biokemi och insekters beteende. Till exempel låter man ogräs, gräs och annan vegetation vara kvar på odlingsarealerna för att säkerställa förekomsten av organiska ämnen i jorden. Man återför också kompost och rester från vinproduktionen.
Området Valpolicella i nordöstra Italien har de sista åren fått ett starkt uppsving med dramatiskt ökad kvalitet på sina viner. Med fokus på den lokala corvinadruvan och tillämpande av moderna metoder, utan att för den skull glömma traditioner, har producenter som Speri visat på områdets stora potential och funnit nya konsumenter över hela världen.
Valpolicella Classico Organic 2015 är familjen Speris första lansering sedan produktionen ställdes om till ekologisk. Vinet är en blandning av druvsorterna corvina veronese 60%, rondinella 30% och molinara 10%. Det har odlats i San Pietro i hjärtat av Valpolicella på relativt hög höjd över havet. Vinet är lagrats på ståltank och har genomgått både traditionell och malolaktisk jäsning.
Läs merFamiljen Speri har under flera generationer varit aktiva vinproducenter. De äger idag totalt 45 hektar vingårdar i de bästa delarna av Valpolicella Classico, främst i kommunerna Negrar och Fumane. Allt vin produceras på druvor från egna vingårdar, och de vinifieras separat för att behålla varje vingårds individuella karaktär. Manuell skörd och användning av organisk näring istället för konstgödning borgar för hög…
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få tips och inspiration på mat och dryckesnyheter. Klicka för de kategorier du är intresserad av.
By confirming your age you are also
approving this website using cookies.