Få inspiration i mailkorgen
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få tips och inspiration på mat och dryckesnyheter. Klicka för de kategorier du är intresserad av.
Vinet har en blek halmgul färg med inslag av grönt. Doften är mycket frisk och livlig med toner av akacia, aprikos, citrus och mineraler. Smaken är koncentrerad och välbalanserad med en fruktig syra. Där finns gröna äpplen, fläder och lätta toner av ingefära som klingar av i en lång och behaglig eftersmak. Cochon Volant Blanc är smakrikt och förträffligt som sällskapsvin. Som matvin passar det utmärkt till fisk- och skaldjur eller varför inte till en pasta vongole. Serveras väl kylt, runt 12 grader.
Château de Caraguilhes grundades som kloster redan på 1200-talet. Vin har säkerligen odlats på egendomen sedan dess och troligen ännu längre tillbaka i tiden. 1958 kom Lionel Faivre till godset och påbörjade en av världens första ekologiska odlingar. Hela egendomen ekocertifierades så tidigt som 1985. Ett ägarskifte skedde 2005. Nya ägaren vid namn Pierre Gabison, en affärsman som gjort goda affärer på handel i Asien, anlitade kort därpå oenologen Etienne Besancenot som studerat agronomi och oenologi i Montpellier. Godset fick nu ett uppsving samt en ny era av ekologisk vinodling när Etienne Besancenot fick fria händer att utveckla odlingarna på den anrika egendomen.
Etienne Besancenot övertog således en unik vinodling om än något eftersatt p.g.a. föregående ägares ökade ålder och ork. Han såg omgående potentialen att förädla den ekologiska vinodlingen och påbörjade en odling av växten Blålusern för att berika marker som legat i träda. Men även att använda djur som en effektiv metod för att hålla rent från skadedjur, ogräs och i jorden. Idag betar en stor besättning av får på ägorna under stora delar av året och fårens spillning gödslar marken helt naturligt. För att berika jordarna med kväve plöjs årligen mellangrödor av blast och stjälkar ner mellan raderna av vinrankor.
Historierna om grisen Leonard och hans äventyr är en nutida fransk barnklassiker skriven av Maryline Wyels. Den flygande lilla grisen avbildad på vinetiketten (Cochon Volant på franska) har en stor passion i livet; han älskar ekologiska vindruvor. Naturligtvis har han fått ett eget vin, ekologiska Cochon Volant Blanc från Château de Caraguilhes i Corbières.
Cochon Volant blanc är en blandning av 60% viognier, 20% marsanne och 20% grenache blanc.
Läs merI slutet av 1950-talet återvände många fransmän från Algeriet som drabbats av inbördeskrig som lamslog den då betydande afrikanska vinproduktionen. En av dem var Lionel Faivre som kom till Chateau de Caraguilhes, där vinodling hade förekommit på ägorna i minst tusen år. Lionel Faivre var en föregångare inom ekologisk odling. Han började driva verksamheten efter vad vi skulle kalla ekologiska principer. 1987 var Chateau de…
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få tips och inspiration på mat och dryckesnyheter. Klicka för de kategorier du är intresserad av.
By confirming your age you are also
approving this website using cookies.